Szukaj: w


recenzje

War at Home, the (Wewnętrzna wojna)


The War at Home to kameralny dramat o Wietnamie, czy raczej skutkach tamtejszej wojny, w reżyserii Emilio Esteveza. W roli młodego Jeremy'ego, który próbuje się jakoś pozbierać po koszmarze, samemu doprowadzając do koszmaru w domu, wystąpił sam reżyser, a jego rodziców zagrali Martin Sheen (ojciec Esteveza także w rzeczywistości) i Kathy Bates. Do skomponowania muzyki zaproszono Basila Poledourisa, kompozytora znanego raczej z kina akcji (Polowanie na czerwony październik czy Under Siege 2 ze Stevenem Seagalem) i słynnego Conana Barbarzyńcy, dla którego ten film był pierwszą partyturą po śmierci ojca.

Muzyka Poledourisa jest bardzo kameralna, oparta głównie o smyczki, fortepian, i instrumenty dęte drewniane (przede wszystkim flet). Nieco ponad 20-minutowe, promocyjne wydanie z tej partytury (oficjalnego dotąd nie było) rozpoczyna się Jeremy's Theme, wolnym utworem rozpisanym na smyczki i fortepian. Jest on bardzo emocjonalny, ale pozbawiony dramatyzmu i patosu. Na tym samym temacie opiera się także A Famous Cowboy.

Większą intensywność ma jednak Peanut Brittle, bardzo interesujący utwór, w którym kompozytor sięga po kotły. Elektroniczny i perkusyjny jest Flashbacks, który znakomicie trzyma w napięciu i jest bardzo mroczny, a w filmie ilustruje wspomnienia Jeremy'ego z wojny. Giving Grace zaś zaczyna lekki, subtelny dysonans na smyczki, a potem utwór ten przechodzi w nowy, bardzo smutny i piękny temat. Kolejną melodię wprowadza Second Chance, track oparty na fletach, smyczkach i fortepianie, do których potem kompozytor dołącza kotły, co nadaje muzyce dramatyzmu.

Ostatni, najdłuższy utwór na płycie zaczyna się dość dramatycznie, potem przechodzi w suitę wszystkich tematów (jednak poza głównym) partytury. Jest, jak całość, bardzo emocjonalny. Partytura z The War at Home jest bardzo spokojna, wolna, nieskomplikowana, jak na przykład w opartym na temacie głównym Bob's Way. Wiele tu zależało od samego wykonania, a Basil Poledouris jako dyrygent spisał się bardzo dobrze i kto wie, może nawet tłumaczył orkiestrze, co go zainspirowało do stworzenia tej kompozycji. Z wypowiedzi samego kompozytora wynika, że potraktował ją bardzo osobiście, jako formę wyrażenia swojego bólu po rodzinnej tragedii. "Właśnie zmarł mój ojciec - mówił Poledouris - i to był pierwszy film, jaki miałem zrobić po tym zdarzeniu. Ten film, i będę za to wdzięczny reżyserowi Emilio Estevezowi, dał mi miejsce do wyrażenia mojego własnego żalu. To nie jest tak, jakbym robił komedię, a potem tą, emocjonalną, muzykę. Film w pewnym sensie kolidował z moim światem, to znaczy było to coś odpowiedniego, coś w co mogłem wejść bez zmuszania się. Nie musiałem się do niczego zmuszać przy The War at Home. Nie trzeba tego robić przy dobrych filmach. Czasami życie i sztuka mieszają się. To jeden z tych przypadków".

Muzyka z The War at Home jest bardzo zainspirowana, melodyjna, oparta na prostocie. Przy tym świetnie rozpisana na poszczeglne instrumenty, więc Basil Poledouris udowadnia, iż jest znakomitym orkiestratorem. W filmie kompozycja ta również wypada bardzo dobrze. Jej promocyjne wydanie polecam miłośnikom kameralnej, psychologicznej muzyki. Bardzo dobra partytura.Autor recenzji:  Paweł Stroiński
Nasza ocena
Oryginalność ścieżki:
Muzyka w filmie:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
 • 1. Jeremy's Theme (1:40)
 • 2. A Famous Cowboy (2:00)
 • 3. Peanut Brittle (1:17)
 • 4. Flashback (2:04)
 • 5. Giving Grace (2:30)
 • 6. Bob's Way (2:14)
 • 7. Second Chance (2:20)
 • 8. This is My House/Bus Station (7:23)
Czas trwania: 22:01
Komentarze
małgosia 2006-01-25
17:22
Muzyka, tak jak sam film wysmienita. Sprawiajaca, że człowiek "wtapia się" w świat głównego bohatera. Wszystkim polecam tę ścieżkę muzyczną, jak i sam film "THE WAR AT HOME (WEWNĘTRZNA WOJNA)".
e 2009-01-09
22:09
Czy wiecie gdzie można kupić płytę z muzyką z tego filmu? Może można by zamówić z zagranicy? jak to jest z filmami sprzed 10 lat? można jeszcze kupić? choćby ze stanów?
Koper 2009-01-09
23:25
Generalnie tak, choć z tą akurat może być ciężko.
Koper 2009-01-11
00:55
Kurcze, nie spojrzałem. To przecież promo, więc w tym przypadku akurat żadnych szans na kupno w sklepach internetowych, może gdzieś kiedyś się trafi jakiś egzemplarz na e-bay'u...

War at Home, the (Wewnętrzna wojna)

Kompozytor:

 • Basil Poledouris

Dyrygent:

 • Basil Poledouris

Orkiestrator:

 • Basil Poledouris

Wydawca:

 • Promo (1996)

Producent:

 • Basil Poledouris

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2019 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służą jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie