Nietrafione porównania

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
janinachrzan
Parkingowy przed studiem nagrań

Nietrafione porównania

#1 Post autor: janinachrzan » ndz wrz 20, 2020 04:03 am

W Internecie często widzę komentarze o podobieństwie muzyki, którego w ogóle nie słyszę.

Przykład:

Obrazek

youtu.be/QzCu5GmwCSo

youtu.be/Mj3VK3CQXzU

Nie rozumiem, co tu jest „pretty similar.” Inne brzmienie, forma, melodie. Chodzi o to, że oba utwory są smutne? Że są tam smyczki? I co jest „clever?” Że w Tenet grała aktorka z Widows i Ludwig miałby do tego nawiązywać? :roll:

Czy powinnam się udać do laryngologa? W każdym razie pomyślałam, że przydałby się temat odwrotny do Inspiracje i plagiaty, przeznaczony na chybione analizy z artykułów, komentarzy, recenzji itp., i dyskusję o granicy dzielącej oczywisty pomysł od przywłaszczenia cudzej idei.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi

Re: Nietrafione porównania

#2 Post autor: Kaonashi » ndz wrz 20, 2020 17:55 pm

Wydaje mi się, że takie porównania z czapy pochodzą głównie od osób, które nie siedzą w danym typie muzyki, nie słuchają go na co dzień, a jednocześnie koniecznie starają się zapunktować swoją, ekhm, "spostrzegawczością".

PS. W sumie fajny temat. :D
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
janinachrzan
Parkingowy przed studiem nagrań

#3 Post autor: janinachrzan » pn wrz 21, 2020 00:36 am

:wink:

Przyszło mi do głowy, że chodziło o tę teorię dotyczącą Tenet:
Spoiler:
Ale w takim razie, jaki byłby tok rozumowania Göranssona? „Mam napisać coś smutnego, bo taki jest wymóg sceny i reżysera. Nawiążę do utworu Zimmera, żeby brzmiało to, jak coś innego, dzięki czemu ludzie i tak doszukają się mrugnięcia okiem.”

W ten sposób można uzasadnić wszystko, wolałabym mniej mglisty dowód.

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Kontakt:

#4 Post autor: Paweł Stroiński » pn wrz 21, 2020 10:39 am

Tzn. Betrayal to jest bardzo Zimmerowski utwór pod względem konstrukcyjnym, jak i cała ta bardziej subtelna dramaturgia score'u Goranssona. Ale akurat wyciąganie Widows, dość typowej zimmerowskiej elegii z wielu (no, jak pamiętam, mi się np. włączał Paradox z Incepcji)

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi

#5 Post autor: Kaonashi » pn wrz 21, 2020 12:58 pm

Podobno jest nagroda pół miliona funtów dla człowieka, który wskaże cień dowodu, że Ludwig zrzynał akurat z Widows. ;P
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Kontakt:

#6 Post autor: Paweł Stroiński » pn wrz 21, 2020 13:50 pm

Przy całej mojej miłości do muzyki Hansa, ja na razie uważam, że pół miliona funtów należy się człowiekowi, który zna Widows na tyle dobrze, że jest w stanie cokolwiek z tym porównywać ;)

ODPOWIEDZ